Mutfak Lavabosu Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Mutfak lavabosu tıkanıklığı birçok farklı sebep ile oluşabilmektedir. Mutfak lavaboları evlerin en çok kullanılan alanlarından bir tanesidir. Bu noktada bir evde yaşayan hemen herkes mutfak lavabolarını gün içerisinde en ez bir defa kullanılmaktadır. Bu kadar sık bir kullanım söz konusu olduğunda lavabonun tıkanması son derece muhtemeldir. Yıkanan meyve ve sebzelerden düşen yaprak ya da yabancı maddeler, soyulan sebzelerin kabukları ya da yıkanan bulaşıklardan düşen yiyecek artıkları lavabonu tıkanmasına sebebiyet verebilmektedir. Peki, tıkanan lavabo nasıl açılır? Lavabo açma yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

Tuz ve Sirke Kullanımı

Lavabo açma yöntemleri arasında en çok bilinenidir. Bu yöntemin püf noktası aynı oranda tuz ve sirke kullanımıdır. Öncelikle tuz doğrudan lavabonun orta bölmesine dökülmelidir. Ardından bire bir aynı oranda sirkte yine lavabonun orta kısmına dökülmelidir. Ortalama bir yarım saat kadar tuz ve sirkenin birbiri ile tepkimeye girmesi beklemelidir. Ardından 1 litre kadar kaynar su lavaboya dökülür. Bu yöntem ile birçok lavabo kolaylıkla açılabilmektedir.

Sirke ve Karbonat Kullanımı

Sirke ve karbonat ile lavabo açmakta son derece etkili bir yöntemdir. Bu işlemin uygulanması içinde mutlaka aynı oranda karbonat ve sirke kullanılmalıdır. Ortalama bir su bardağı kadar karbonat tıkalı olan lavaboya dökülmelidir. Ardından yine bir su bardağı kadar sirke lavabonun içerisinde dökülmelidir. Bu sayede lavabonun kolaylıkla açılması sağlanabilir. Bu uygulamada kullanılan sirkenin en sirkesi olduğunun bir önemli bulunmamaktadır. Ancak mutlaka aynı ölçüde sirke ve karbonat kullanımı sağlanmalıdır.

Mutfak Lavabosu Tıkanıklığı Nasıl Giderilir ?

Lavabo Açıcı Kullanımı

Lavabo tıkanıklığı giderme konusunda en etkili yöntemdir. Herhangi bir mağazadan edinilebilecek olan lavabo açıcılar, doğrudan lavabonun içerisindeki her şeyi eritmektedir. Bu yöntem tercih edilecekse mutlaka eldiven kullanılması önerilmektedir. Çünkü lavabo açıcı kimyasal bir madde olduğundan cilde zarar verebilir. Doğrudan lavabo açıcı lavaboya dökülmelidir. Ardından 1 litre kadar kaynar su dökülür. Tepkimeye gireceğinden dikkatli olmakta fayda vardır.

tıkanan lavabo nasıl açılırPompa Kullanımı

Bilinen en eski yöntemdir. Lavabo pompası yardımı ile lavabo içerisinde biriken pisliklerin birbirinden ayrılarak su ile akması sağlanır.Bir yanıt yazın