Sirke ve Karbonatla Lavabo Nasıl Açılır?

Evlerde lavabo tıkanması en sık yaşanan problemlerden bir tanesidir. Birçok farklı sebep ile lavabolar tıkanabilmekte ya da kullanılamayacak hale gelmektedir. Sirke ve Karbonatla Lavabo Nasıl Açılır? yazımızla sizlere mutfak ve banyo lavabolarında meydana gelen tıkanmaların bir an önce açılması gerekmektedir. Aksi halde lavabonun kullanılması gibi bir durum söz konusu olmayacağı gibi lavabondan ev içerisinde kötü kokular da yayılabilmektedir. Tıkanmış lavabonun açılmasını sağlamadan önce, lavabonun neden tıkanmış olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu noktada lavabo birçok farklı sebep ile tıkanmış olabilir. Mutfak lavabolarının genel tıkanma sebebi, yıkanan meyve ve sebzelerden düşen yaprakların ya da toprak parçalarının zaman içerisinde lavaboda birikmesidir.

sirke ve tuz

Aynı şekilde lavaboda soyulan meye ve sebze kabukları da lavabonun zaman içerisinde tıkanmasına sebebiyet verebilmektedir. Lavabo açıcı birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Ancak bunlardan en çok bilineni ve en etkili olanı sike ve karbonat ile lavabonun açılmasını sağlamaktır.

 

lavabo tıkanıklığı nasıl açılır 1Sirke ve Karbonatla Lavabo Açma

Sirke ve karbonat ile lavabo açma son derece kolay ve basit bir işlemdir. Sirkenin ve karbonatın bir arada bulundukları ortamlarda tepkimeye girmeleri ve ortaya bir kimyasal reaksiyon çıkartmaları lavaboların açılmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda sirke ve karbonat ile lavabonun açılması için şu adımların izlenmesi gerekmektedir. Öncelikle 1 su bardağı kadar karbonat tıkalı olan lavabonun gider kısmına dökülmelidir. Ardından yine karbonat ile aynı oranda olacak şekilde sirke karbonatın üzerine dökülmelidir. Ortalama olarak bir yarım saat geçtikten sonra sirke ve karbonat yarattıkları etki ile lavabonun açılmasını sağlamaktadır. Bu işlem sonrasında lavaboya 1 litre kadar kaynar suyun dökülmesi, yaşanan sıkıntının olabilecek en hızlı şekilde ortadan kaldırılmasını ve uzun süre yaşanmamasını sağlamaktadır.

Karbonat ve sirke son derece etkili bir lavabo açıcıdır. Ancak kullanılırken mutlaka dikkatli olunması gerekmektedir. Ortaya bir kimyasal tepkime çıkacağından, herhangi bir şekilde elleri bu işin içerisinde sokmak tehlikeli olabilir. Bu sebepten, bu yöntem uygulanırken mutlaka eldiven kullanılması önerilmektedir. Sirke ve karbonat ile lavabo açmak her zaman yeterli olmayabilmektedir. Böyle durumlarda aynı işlem tekrar uygulanabilir.

 

 Bir yanıt yazın