Su Sızıntısını Ne Önler?

Su sızıntısını ne önler ?  birçok farklı sebep ile ortaya çıkabilmektedir. Su sızıntısının ortaya çıkmasındaki sebebin tespit edilmesi, sızıntının önlenmesinde etkili olmaktadır. Eğer herhangi bir şekilde su sızıntısı önlenmezse çok ciddi problemler ile karşı karşıya kalınması muhtemeldir. Su sızıntıları başta rutubet ve nem sorunları olmak üzere ortaya birçok farklı problemli çıkarabilmektedir. Su sızıntıları uzun süreli olduğunda yaşam alanlarında kötü bir koku oluşumuna da sebebiyet verebilmektedir.

Bununla birlikte küflenme gibi istenmeyen durumlar da gelişebilmektedir. Pek, su sızıntısı nasıl önlenir? Su sızıntısının önlenmesi için öncelikle sızıntının nereden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Su sızıntıları genellikle yaşam alanlarında beton çatlaklarından, teraslardan, çatılardan ve tavan kısımlarından gerçekleşebilmektedir.

su sızıntısıBetondan Su Sızması Nasıl Önlenir?

Betondan su sızması genellikle betonun çatlamış olması ile alakalı bir sorundur. Ancak tesisat sistemine bağlı olarak gerçekleşen bir sorunda olabilmektedir. Bu sorunun kıs sürede çözüme ulaştırılması gerekmektedir. Aksi halde beton sudan etkilenerek geri dönüşü olmayan bir şekilde çürümeye başlayabilmektedir. Bu durumda binada ciddi riskler oluşturur. Yaşanan sorunun çözümü için çatlak alana birkaç farklı delik delinmeli ve bu alan beton çatlak ilacı ile doldurulmalıdır. Bu sayede çatlakta sızıntı da ortadan kaldırılabilir.

Terastan ya da Çatıdan Su Sızıntısı

su sızıntısını ne önler

 

Teraslarda ya da çatılarda su sızıntısı son derece sık görülen bir durumdur. Özellikle yağmurlar nedenli ile zaman içerisinde meydana gelene aşınmalar, su sızıntılarının en büyük sebeplerinden bir tanesidir. Teraslarda bulunan derz dolgular zamanla tahrip olarak suyu sızdırmaya başlamaktadır. Terastan su sızdırması da, çatıdan su sızdırması da çok ciddi problemleri ortaya çıkartmaktadır. Her iki durumda da mutlaka önceden önlem alınması gerekmektedir. Bu durumda herhangi bir şekilde yukarıdan aşağıya inen bir su sızdırması gözlemleniyorsa,  öncelikle su sızdırılan alanlarda yalıtımın yapılması gerekmektedir. Eğer terasta yalıtım yapılmadan zemin kaplaması uygulanmışsa bu durum sürekli su sızdırmalarına sebebiyet verebilmektedir. Bu sebepten bir an önce hem teraslarda hem de sızdırma yaptığından emin olunan çatılarda mutlaka yalıtım işlemi uygulanmalıdır. Bu sayede çok daha büyük sorunların önüne geçilebilir.Bir yanıt yazın