Su Tesisatı Testi Nasıl Yapılır?

Su tesisatı testi birçok farklı amaç ile yapılabilmektedir. Ancak genel olarak yapılmasındaki ana amaç binanın güvenliğinin ve kontrolünün sağlanması, su sızdırmalarından kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek tüm olumsuz durumların ortadan kaldırılmasıdır. Binalarda bulunan su tesisatları zaman içerisinde eskiyebilmekte ya da kullanılan malzemelere veya yanlış uygulamalara bağlı olarak sızdırma gerçekleştirebilmektedir.

Su tesisatında meydana gelebilecek olan sızdırmalar ise ortaya çok ciddi sorunları çıkartmaktadır. Yaşanan sorunların başında sızdırmaya bağlı olarak binanın herhangi bir bölgesinde aşırı nem ve rutubet oluşumu yer almaktadır. Aynı şekilde su sızdırmaları bir an önce tespit edilmezse çok ciddi ve farklı küf sorunları ortaya çıkabilir, zaman içerisinde bina kullanılamaz hale gelebilir.

su tesisatı testi nasıl yapılırTüm bu sorunların ortadan kaldırılması ve binanın güvenle kullanılmaya devam edilebilmesi için su tesisatı testi yapılmaktadır. Tesisat testinin mutlaka alanında uzman bir ekip tarafından yapılması gerekmektedir. Tesisatta oluşabilecek tüm sıkıntıların sağlanan bu test yardımı ile çözüme ulaştırılması mümkündür. Bu sayede tesisat güvenle kullanılmaya devam edilebilmektedir.

Tesisat Testi Nasıl Yapılır?

Su tesisatı testi için mutlaka uzman bir ekip ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Aksi halde bu testin sağlıklı bir şekilde yapılması mümkün olmamaktadır. Tesisat testi, tesisat tamamı ile su dolu iken gerçekleştirilmektedir. İlk olarak çıplak gözle bir denetim gerçekleştirilir. Herhangi bir şekilde binanın duvarlarında su sızdırması ve benzeri bir durumun olup olmadığı kontrol edilir.  Bu noktada eğer bir şekilde su sızdırması tespit edilirse, testler yoğunluklu olarak bu bölgeye uygulanmaktadır. Eğer çıplak gözle herhangi bir sonuç alınamazsa özel sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemler tesisatın herhangi bir yerine kaçak olup olmadığını kontrol edilmek amacı ile üretilmiştir. Sadece bu iş için geliştirilmiş olduklarından her zaman en başarılı sonuçların ortaya çıkarılması sağlanmaktadır

su tesisatı testiSu tesisatı testi yapılırken birbirinden farklı birçok değer göz önünde bulundurulmaktadır. Bunlardan bir tanesi de tesisatın su basıncıdır. Tesisatın su basıncının mutlaka 1.5 ya da 2 olması gerekmektedir. Bu bağlamda yapılan test sonucunda tüm arızaların tespiti yapılabilmekte ve sorunlar hızla çözüme ulaştırılabilmektedir.

termal kamera ile su kaçak tespitiBir yanıt yazın