Tıkanıklık Açma

Tıkanıklık sorunu, herkesin başına gelebilecek talihsiz bir durumdur. Lavabo tıkanıklığı günlük işlerimizi aksatan bir sorun haline gelebilir. Lavabolar bilinçsizce kullanıldığı zamanlarda tıkanıklığa sebebiyet verir. Bazen de kalitesiz malzemelerden kaynaklı olarak sorunlar ortaya çıkabilir.

Bazı tıkanmaların kolayca çözülmesi mümkün olup evde pratik yöntemler uygulayarak sorunu hallederken bazen de kendi kendimize halledemeyeceğimiz bir problem haline gelir. İşte bu durumda işinin ehli usta kişiler tarafından sorunun çözülmesi gerekir. Bu konuda Ataşehir tıkanıklık açma size yardım eli uzatacaktır.

Mutfak Lavabosu  Neden Tıkanır?

 • Lavabo içlerine dökülen yağ artıkları akıp gitmeyeceği, yolu tıkayacağı için tıkanıklığın en temel sebeplerinden biridir diyebiliriz.
 • Lavabo içerisine çay posası dökmek çok sık yapılan hatalardan biridir. Tıkanıklığı anında belli etmese de ilerde büyük sıkıntılar yaratabilir.
 • Meyve ve sebzelerin üzerindeki çamuru silmeden yıkamak çamurların gider borusunda birikerek tıkanıklığa sebebiyet verir.
 • Domates, soğan, biber ve elma gibi sebze ve meyvelerin çöpünün lavabo içerisine atılması
 • Pirinç mercimek gibi minik taneli besinlerin yıkama esnasında lavabo içine dökülmesi
 • Mutfakta kullanılan katı sabunların donma gibi olumsuz yanları vardır. Gider borusu içerisinde kalıp gibi donarak kalıntı oluştururlar. Bu yüzden sıvı sabun tercih etmek daha doğru olacaktır.
 • Ayrıca mutfak borusu ile ana borunun mesafesi birbirlerine uzaksa lavabonun tıkanma olasılığı yüksektir.
 • Boru içinde zamanla kireçlenme meydana gelmesi

Tuvalet Tıkanıklığı Neden Olur?

Kullanılan tuvalet ister alaturka isterse alafranga olsun her ikisinde de yanlış kullanım sonucunda ciddi sorunlar meydana gelebilir. Kadıköy tıkanıklık açma ile bu sorunları kökünden halletmek mümkün. Tuvalet tıkanıklığı neden olur diyecek olursanız:

 • ‌Tuvalete atılan tuvalet kağıdı, ıslak mendil ya da bez parçaları suda çözünemediği için tıkanıklığa sebebiyet verir.
 • Ev temizliğinde kullanılan suların içerisine saç gibi kalıntılar birikmektedir. Bu nedenle pis sular tuvalete ya da lavaboya dökülmeden önce kalıntılardan arındırmak gerekir.
 • Sigara küllerinin ya da izmaritlerin lavabo içerisine ya da tuvalete atılması sonucunda suda eriyemeyeceklerinden tıkanıklık oluşur.

Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

‌1 çay bardağı karbonat, 1 su bardağı sirke ve 1 bardak sıcak su tuvaletin içine dökülür. 2-3 saat beklenir.

‌Bu öneride şampuandan medet umacağız. Şampuanı tuvalete dökün ardından da sıcak su dökün ve bekleyin.

Eğer tuvalet içerisine küçük oyuncaklar gibi sert cisimler atılmışsa kendi kendinize çözmeniz mümkün olmayabilir. Bu durumda çözüm olmadıysa uzman ekiplerden oluşan Ümraniye tıkanıklık açma imdadınıza yetişecektir.

Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

‌Tıkanıklık sorunu yaşandığı zamanlarda başvurulan ilk yol lavabo açıcı kullanmak olur.  Bu tarz ürünler ciddi   yol açabilir. Lavabo açıcı kimyasal özellik taşıdığı için yaralanmalara sebep olabilir. Bu nedenle kullanım öncesinde araştırma yapmak şart. Üsküdar tıkanıklık açma ile usta eller her daim hizmetinizde.

‌Lavabo tıkanıklığına sebep olabilecek kalıntılara karşı eviye süzgeci kullanılabilir. Kalıntıların lavabo içerisine girmesini önler. Tıkanan bir lavaboyu açma gibi bir özelliği olmasa da en azından tedbir almış olarak oluşabilecek herhangi bir tehlikeye davetiye çıkarılmamış olunur. Fakat bu durum yağlar konusunda geçerli olamaz. Bu durumda yağ artıklarını lavaboya dökmek yerine atık kutuları ayarlayarak bunlara koyabilirsiniz.

‌Eğer ciddi bir tıkanma problemi yoksa lavabo pompaları yardımı ile tıkanmalar ortadan kaldırılabilir. Pompa lavabonun giderini kapatacak şekilde yerleştirilir. Ardından hızlı bir şekilde 8 – 10 defa pompalanır.

‌Uzun süredir birikip tıkanıklığa yol açan yabancı maddelere pompalama yöntemi fayda etmeyebilir. Bu nedenle karbonat, tuz ve sirkeyi devreye sokabilirsiniz. 1 bardak karbonat ve 15 dakika sonra 1 bardak sirke lavaboya dökülür. Bu iki madde tepkimeye girer. Tepkimenin ardından 5 bardak kaynar su dökülür.

‌Önerebileceğimiz başka bir basit yöntem ise bulaşık deterjanı ve sudan yardım almak. Yarım bardak deterjan gidere dökülür, biraz bekledikten sonra bir miktar kaynar su dökülür.

İnce uzun bir tel lavabo giderinden içeriye doğru sokulur. Tıkanıklığa sebep olan cisimler ulaşılabilir noktadaysa tele takılır ve bu şekilde çıkarılır.

Bu talimatları uygulamak için tıkanıklık problemleri ile mutlaka karşı karşıya gelmeniz gerekmiyor. Siz yine de ayda bir defe bu yöntemlerden herhangi birini uygulayarak ilerde oluşabilecek büyük soruların önüne geçmiş olursunuz.

‌ Bu metotları uyguladığınız halde halen bir farklılık göremediğimiz, tıkanıklık sorunun devam ediyorsa ciddi bir sorun olabilir. Bu durumda yetkili bir tesisatçı olan Maltepe tıkanıklık açma hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.