Kombi Tesisatında Kaçak Nasıl Anlaşılır?

Kombi tesisatı konusunda yaşanabilecek kaçaklar ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Kombinin düzensiz bir şekilde çalışması ve sonunda arıza çıkartması gibi durumlar dahi, bu tesisatta yaşanabilecek olası kaçaklardan dolayı meydana gelebilmektedir. Yaşanabilecek tüm sorunların ortadan kaldırılması için tesisatta meydana gelen kaçağın tespit edilmesi ve hızla ortadan kaldırılması gerekmektedir. Eğer kaçacak herhangi bir şekilde giderilmezse kombi sürekli olarak su alımı gereçleştirmeye çalışacaktır. Aynı zamanda gereken basıncı da tesisat içerisinde tutamayacaktır. Kaçacak farklı sebeplerden meydana gelebilmektedir. Kombi tesisatını oluşturulurken ucuz ya da kalitesiz malzeme kullanımı, plastik boruların zaman içerisinde aşınması ya da farklı darbelere bağlı olarak gelişmesi söz konusudur. Kaçakların kimi zaman peteklerden de kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Bazı durumlarda kaçak gözle görülse de genellikle görülmemektedir. Peki, kombi tesisatındaki kaçak nasıl anlaşılır?

Kombi Tesisatında Kaçak Nasıl Anlaşılır?Kombi Tesisatındaki Kaçağı Anlamak

Eğer herhangi bir şekilde kombi tesisatında kaçak söz konusu ise, kombinin su basıncı sürekli olarak düşüş göstermektedir. Normal tesisata sahip olan bir kombinin sabit basınç aralığı 1.5 ile 2 bar arasında olması gerekmektedir. Eğer bu basınç sürekli olarak değişiyor ya da durmadan düşüyorsa bu kombi tesisatında bir kaçak olduğunun en net göstergesidir. Eğer böyle bir durumdan şüpheleniliyorsa olabilecek en hızlı şekilde kaçak tespitinin yapılması gerekmektedir. Aksi halde kombi farklı arızalarında ortaya çıkmasına sebebiyet verecektir.

Kaçak söz konusu olduğunda her zaman ilk olarak kombinin su basıncında düşme gözlemlenmektedir. Ne kadar su eklenirse eklensin, basınç her zaman bir şekilde düşmeye devam etmektedir. Bu durumda da kombi içerisinde su azaldığından hata kodları ortaya çıkmaktadır. Hata kodları kombinin markasına ya da modeline bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Hata kodları ile karşı karşıya kalındığından kombinin kullanım kılavuzu incelenirse, hatanın yetersiz basınçtan ortaya çıktığı rahatlıkla gözlemlenebilir. Bu gibi bir durumda sorunun ortadan kaldırılması için sürekli su takviyesi yapılması gerekecektir. Ancak tesisattaki kaçak boyutuna göre su yine bitecek ve yine hatalar alınacaktır. Bu bağlamda yaşanan sorunun giderilmesi için mutlaka uzman bir tesisatçı ile görüşerek kaçağın tespiti sağlanmalıdır.

kalorifer kaçağıBir yanıt yazın