Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Tıkanıklık problemi, hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Hem evlerde hem de iş yerlerinde karşılaşılması olağandır. Bu tarz aksilik yaratan durumlarda Üsküdar tuvalet tıkanıklığı açma ekiplerine başvurarak sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Tıkanan tuvaletler insanların korkulu rüyası haline gelmektedir. Hele ki tuvalet taşması gibi bir durum ile karşı karşıya gelindiği zaman işler zora binecektir. Hem hoş görüntü ortaya çıkmaz hem de etrafı kötü kokular sarar. Ayrıca bütün işlerimizi bırakıp saatlerimizi taşan tuvaleti temizlemeye ayırmış oluruz. Bu yüzden tuvaletleri dikkatli kullanıp içerisine yabancı cisim, suda erimeyen cisimleri atmaya kalkışmamalıyız. Tuvalet tıkanıklığı açma konusunda bu tarz sorunların üstesinden gelebilmek için evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz çeşitli etkili ve pratik yöntemleri sizinle paylaşalım:

Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

 • Hem alaturka hem de alafranga tuvaletlerde uygulayabileceğiniz pompa yöntemini açıklayalım: Öncelikle tuvaletinizin içerisinde bir miktar su bulundurmalısınız. Kaliteli olmasına dikkat ederek aldığınız pompayı önce sıcak suya tutun ki iyi pompalasın. Tuvalet deliğini kapatacak şekilde yerleştirin. İlk adımda yavaşça pompalayın. Ardından hızlı bir şekilde 15 defa aşağı yukarı pompa ile vakumlamayı sağlayın. Eğer ciddi bir sorun yoksa etkisini gösterecektir. Fakat ciddi bir sorun olmasa bile anında etkisini göstermeyebilir. Bu nedenle pompalama işlemini en azından 2 defa daha tekrarlayın.
 • Vereceğimiz bu yöntemde ise sıcak su, karbonat ve sirke yardımı alacağız. Karbonat ve sirke tepkimeye girer tıkanıklık açmada hünerini ortaya koyar. 10 bardak yani 2 lt suyu kaynatın. Suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin. Tuvaletinize 1 bardak karbonat ve ardından 2 bardak sirke dökün. Tepkimenin ardından sıcak suyu da ekleyin.
 • Tuvaletinize bir miktar bulaşık deterjanı dökün. Ardından da bolca sıcak su dökün ve bekleyin. Deterjan kaygan bir yapıya sahip olduğu için sorunu giderebilir.
 • İnce bir teli ya da lavabo açma telininin ucunu ince bir bez ile sarın. Bu teli tuvaletin içine sokun. İleriye ve geriye doğru hareket ettirin. Burada amaçlanan cisimleri parçalayarak rahatça akıp gitmesini sağlamaktır. eğer tıkanıklık yakın mesafede ise halledilebilir.
 • Bir başka yöntem ise kimyasal yollara başvurmak. Kimyasal özellik barındıran açıcılar tuvalet içerisinde tıkalı kalan ıslak mendil, bez gibi maddelerin erimesine yardımcı olur. Fakat sert cisimleri eritme konusunda fayda sağlamaz. Bu kimyasallar ürünleri tuvalete dökmenizin ardından en az 3 saat bekletilir. Bu süre boyunca ortamın havasını solumamalı ve tuvaleti kullanmamalısınız. Bu kimyasal özellik taşıyan ürünlere ise nalburlardan ulaşabilirsiniz. Bu sağlığınızı tehdit eden yönteme başvurmak yerine Maltepe tuvalet tıkanıklığı açma konusunda uzman olan kişilere başvurabilirsiniz.
 • Eğer cisim elinizle ulaşılabilecek kadar yüzeydeyse elinizle çıkarmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntemi uygularken elinize eldiven, üzerinize ise uzun kollu eski kıyafetlerinizden giymelisiniz.
 • Diğer bir yöntem ise elektrik süpürgesinden almaktır. Öncelikle klozet içerisindeki suyu bir kaba boşaltın. Elektrik süpürgesinin ucunu gidere doğru iyice itin. Ardından süpürgeyi çalıştırın. Eğer cisim ulaşılabilecek kadar yakında ise olumlu sonuç almanız muhtemel.
 • Sert cisimlerin sebep olduğu tıkanıklık eğer ulaşılamayacak kadar derinde olduğu tespit edilmişse bu durumda yetkili bir firma olan Ataşehir lavabo tıkanıklığı açma konusunda uzman olan kişilerden yardım alabilirsiniz. Aksi takdirde ileriki zamanlarda içinden çıkılamayacak durumlara yol açabilir.

Size tarif ettiğimiz imdadınıza koşacak olan tıkanıklık açma yöntemlerin ardından şimdi de tuvalet tıkanıklığın sebep olan etmenlere ve aynı zamanda  bu sorunla karşı karşıya kalmamak için dikkat etmeniz gerekenlere.  Tuvalet tıkanıklığı sebepleri nelerdir diye aklınızdaki soru işaretini gidermek adına:

Tuvalet Tıkanıklığı Sebepleri

 • Bazı tuvalet kağıtları suda eriyebilirken bazıları ise kalitesiz olup suda eriyemez. Bu nedenle tuvalet kağıtları, ıslak mendil, bez parçaları gider borusundan geçemez, takılır. Bu durumda Ümraniye tuvalet tıkanıklığı açma ile ilgilenen tesisatçılar imdadınıza yetişecektir.
 • Temizlik yapılmasının ardından su kovasının içerisine biriken kıl, toz gibi çeşitli maddelerden arındırmadan tuvalete dökülen sular.
 • Tuvalet içerisine sigara izmariti atmak yapılan hatalardan biridir.
 • Boru çapı tıkanıklığı tetikleyen bir başka sebeptir. Küçük çaplı borular ve yanlış şekilde monte edilen borular giderek tıkanıklık oluşturur.
 • Tuvalet içerisine direkt olan atılan saç kılları diğer cisimler ile birleşerek belli bir yerde birikir.
 • Çocuklar tarafından ve evcil hayvanlar tarafından atılan minik oyuncaklar hiçbir şekilde eriyemez. Kısa süre içinde olmasa bile ilerde daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bu gibi konularda Kadıköy tuvalet tıkanıklığı açma ekibine başvurabilirsiniz.