Lavabo Tıkanıklığı Açma

Bizi Hemen Arayın

Evlerimizde, iş yerlerimizde ve kısacası her türlü lavabo bulunan yaşam alanlarımızda lavabo tıkanıklığı sorunu doğabilir. Çok can sıkıcı bir durum olan lavabo tıkanıklığı suyun lavaboda birikmesini ve daha fazla ilerlememesine sebebiyet verir. Bu durumda lavaboları açmak için çeşitli yöntemler aranır ve böylesine can sıkıcı durumlardan kurtulmak istenir.

Lavabo tıkanıkları genellikle basit sorunlardan oluşur ve evde yapılan çeşitli durumlar ile tıkanıklık çözülebilir. Ancak lavabo tıkanıklığı kimi zamanlarda biraz ciddileşip çeşitli maddeler kullanılarak çözülür.

Bazı durumlarda ise sorun ciddileşir ve bu tıkanıklığı çözmek için su tesisatçılarından yardım almak gerekir. Çünkü sorun borularda oluşmuştur ve tamir yapılmadan tıkanıklık da çözülmez.

Özellikle İstanbul’un Kadıköy çevresinde bu sorunlu lavabo tıkanıklıklarını çözmek için Kadıköy su tesisatçısı gibi pek çok İstanbul semtinde tesisatçılar bulunmaktadır.

Lavabo Tıkanıklığına Evde Çözüm

Basit lavabo tıkanıklıklarını çözüme kavuşturmak için evlerde yapılacak pek çok yöntem bulunur. Lavabo tıkanıklıklarında herhangi bir tesisatçıya başvurulmadan bu yöntemler mutlaka denenmelidir.

Öncelikle lavabo açmak solunum yolundan risk yaratabilir. Çünkü lavabo açarken havadan solunum yoluyla zararlı kimyasallar vücuda giriş yapabilir. Bu nedenle lavabo açarken en sağlıklısı bir maske ya da kumaş ile ağzı kapatmaktır.

  • Lavabo açarken kullanılan etkili yöntemlerden birisi karbonat çözümüdür. Tıkanmış olan gidere yarım bardak karbonat ve yarım bardak sirke dökülmesi tıkanıklığı gidermede yardımcı olacaktır. İki madde de döküldükten sonra 15 dakika beklenilmelidir. Daha sonra ise sıcak su dolu bir çaydanlık gidere boşaltılmalıdır. Böylece solunuma zarar vermeden lavabo tıkanıklığı açılmış olur. Eğer karbonat yoksa bu yöntem tuz ile de yapılabilir.
  • Lavabo tıkanıklığında kullanılabilecek bir yöntem ise en basitinden akla gelen tazyikli bol su dökmektir. Tuvalet tıkanıklığında da kullanılan bu yöntem lavabolarda da işe yarayabilir.
  • Mutfak, banyo ya da tuvaletlerde oluşan lavabo tıkanıklıkları işlerimizi yarıda bırakır. Bu yüzden böyle durumlarda karşılanabileceği için tıkanıklık açıcı paslanmaz teller bulunur. Bu teller tıkanan giderde kullanılırsa da tıkanıklık çözülebilir.
  • Lavabolarda oluşan tıkanıklıklar pompa yardımı ile de çözülebilir. Gidere baskılanan pompa tıkanıklığı ve hava sıkışmasını engelleyerek tıkanıklığın gidermesini sağlayabilir.

Lavabo Tıkanıklığına Lavabo Açıcı Çözümü

Bazen evde yapılan basit çözümler lavabo açmayı engelleyebilir. Bu durumda akla ilk bir tesisatçı çağırmak gelir. Ancak yine de su tesisatçısı çağırmadan önce denenebilecek bir yöntem vardır. Bu yöntem ise lavabo açıcılarında bulunur.

Lavabo açıcıları tıkanmış ve bir türlü açılamayan lavabolar için kullanılır. Dozunda kullanıldığı takdirde borulara da zarar vermeden lavaboları açmak mümkündür. Ancak aşındırıcı yapıya sahip bu açıcılar çok kullanılırsa borularda hasar bırakabilir. Bu nedenle fazla kullanmamaya özen gösterilmelidir.

Lavabo açıcı alınsa da çözüme gidilemeyeceğini düşünenler dilerlerse fazla masraf çıkarmamak için doğrudan su tesisatçısı da çağırabilir. Özellikle İstanbul gibi çok nüfuslu bir ilde Ataşehir Su Tesisatçısı ve Üsküdar su tesisatçısı altındaki tesisatçılar Anadolu yakasında sıklıkla çalışmasını sürdürmektedir.

Lavabo açıcı da eğer tıkanıklığı açmadıysa son çare olarak su tesisatçılarına başvurulmalıdır. Su tesisatçıları gider borularını kontrol ederek işlemini yapacaktır.

Lavabo Tıkanıklığına Su Tesisatçısı ile Çözüm

Lavabo tıkanıklıkları borulardan kaynaklanan sorunlar nedeniyle oluştuysa artık su tesisatçılarına başvurmak gerekir. Su tesisatçıları ise işlerinde uzman olduğundan modern cihazları ile tıkanıklık sorununu çözecektir.

Lavabo tıkanıklığı İstanbul Anadolu Yakası’nda en kalabalık ilçe olan Ümraniye ve yine kalabalık bir ilçe olan Maltepe’de her ilde olduğu gibi karşılaşılan sorunlardır. Bu nedenle Ümraniye Su Tesisatçısı ve Maltepe su tesisatçısı adı altındaki tesisatçılar burada yoğun hizmet verirler.

Burada yapılan işlemlerde bazen kamera kullanılabilir. Kullanılan modern kameralar genellikle gider boruları içindir ve sorunun olduğu bölge tespit edilir. Bundan sonra ise sorunun tespitine göre işleme başlanılır. Lavabo borusunda herhangi bir eğiklik varsa bu sorunun düzeltilmesi için işlemler yapılır. Eğer su birikintisi yoğun ise de robot ile çalışma gerçekleştirilir ve tıkanıklık açmaya yardımcı olan robot boruları aşındırmadan çözüme ulaştırır.

Robot ile yapılan çözümlerde %100’e yakın bir oranla 1 yıl boyunca tıkanıklık oluşmaz. Çünkü çözüm kesin, kaliteli ve pratik olarak yapılmıştır. Hatta bazı firmalar bu işlem ardından 1 yıllık bir garanti süresi de verir. Daha sonrasındaki sürelerde ise lavabo eskisine ve hatta eskisinden daha iyi bir hale gelir.