Mutfak Lavabosu Neden Tıkanır?

Mutfaklar yaşam alanlarının en çok kullanılan noktalardan bir tanesidir.. Mutfak lavabosu neden tıkanır ? Bütün aile bir şekilde mutfakta buluşmakta ve ortak zaman geçirmektedir. Hangi sebeple olursa olsun, mutfak lavaboları da evlerin en çok kullanılan lavaboları arasında yer almaktadır. Bu sebepten sürekli olarak tıkanmaları söz konusu olabilmektedir birkaç farklı sebepten dolayı tıkanabilmektedir. Ancak tıkanıklık söz konusu olduğunda farklı olumsuz etkilerde ortaya çıkabilmektedir. Bu olumsuz etkilerin başında lavabonun kullanılamayacak duruma gelmesi yer almaktadır. Aynı zamanda sürekli olarak mutfağa bir pis koku yayılması ya da her zaman temizlik gerektiren farklı durumlar söz konusu olabilmektedir.

Yabancı Cisim Ya da Kabuklar

Hemen her şeyin temiz olması için yıkanması gerekmektedir. Özellikle marketlerden ya da pazarlardan alınan meyve ya da sebzelerin bir şekilde yıkanarak temizlenmesi önerilmektedir. Bu sayede üzerlerindeki toz ve kir giderilmekte ve daha sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesi sağlanmaktadır. Ancak bu yıkamalar esnasında birçok farklı yabancı cisim lavaboya düşebilmektedir. Bu durumda tıkanmaların ana kaynaklarından bir tanesini oluşturmaktadır. Aynı şekilde lavaboda soyulacak olan meyve ve sebzelerin kabukları da tıkanmaya sebebiyet veren başlıca etkilerdendir. Genellikle mutfak lavabosu tıkanması probleminin ana kaynağı meyve ve sebze kabukları olmaktadır. Toparlanması kolay oluyor diye düşünülerek lavaboda soyulan meyve ve sebzelerin küçük parçaları zaman içerisinde lavabonun tıkanmasına sebebiyet vermektedir. Bu durumda lavabonun hem kullanılamaz hem de kötü kokan bir hal almasına sebep olmaktadır.

lavabo tıkanıklığı

Yanlış Su Tesisatı

Bir diğer lavabo tıkanma sebebi ise yanlış su tesisatıdır. Su tesisatı yaşam alanlarında farklı problemlerin yaşanmaması için son derece önemlidir. Bu bağlamda mutfak lavabosuna bağlı olan su tesisatının herhangi bir şekilde doğru yapılmamış olması da ortaya büyük sorunları çıkarabilmektedir. Başta lavabonun tıkanması olmak üzere kullanılamayacak hale gelmesine dahi sebebiyet verebilmektedir. Lavaboya bağlanan gider borularının doğru bir şekilde ana gider ile birleştirilmesi gerekmektedir. Kullanılacak olan farklı sistemler tıkanıkların ana sebebi olabilmektedir. Özellikle suyun doğru yönde akıp gitmesine engel olan tesisatlar, en ufak bir şeyde dahi lavabonun tıkanmasına sebebiyet verebilmektedir.

lavabo tıkanıklığı nasıl açılır
lavabo tıkanıklığı


Bir yanıt yazın