Petek Temizleme

Petek temizleme işlemi yapılırken uygulanması gerekenlerden adım adım bahsedecek olursak;

  • Öncelikle müşterilerin evine/iş yerlerine gidildiğinde yapılacak ilk iş vanaların, petek tesisatının ve kombinin detaylıca incelenmesidir. Bu aşamada hasar durum tespiti yapılır, kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Sonrasında da durum ile ilgili müşterilerle bilgi paylaşımı yapılır.
  • Gereken tesisat ve alt yapı kontrolü işlemleri tamamlandıktan sonra son teknoloji olan petek temizleme makinesinin yerleştirileceği mekân tespit edilir. Bu mekân ya banyo ya balkon ya da mutfak olacaktır diyebiliriz.
  • Gider görevi görecek olan bölüm belirlenir. Bu görev için lavabo veya tuvalet tercih edilmektedir. Gider çıkışı için kullandığımız hortumların uzunluğu 7-14 metre arasındadır.
  • Çift vakumlu yıkama teknolojisi sayesinde kombi petek tesisatındaki tüm kirler ve çamurlar yok edilecektir. Kirlere radyatör peteklerinde pek rastlamadığımızı da söyleyebiliriz.
  • Petek temizleme işleminin sağlıklı olabilmesi için makine ve teçhizat seçiminin doğru yapılması gerekir. Aksi takdirde kombide hasar meydana gelebilir. Bu sebeple basınç değeri 2 Bar’dan yüksek olmayan ekipmanları tercih etmekteyiz. Tesisatınızın temizlenirken zarar görmemesi en çok dikkat ettiğimiz konudur.

Tüm bu işlemlerin bitmesi ortalama 1,5 saat ila 2 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Müşterilerin en çok dikkat ettiği konu tahmin ederseniz ki etrafın kirlenip kirlenmeyeceğidir. Maltepe su tesisatçısı ekibimiz gibi tüm ekiplerimizin bu konuda titizlikle çalıştığına ve çalıştıkları ortamı asla kirli bırakmayacaklarına emin olabilirsiniz.

Petek Temizleme Niçin Yapılmalıdır?

İş yerlerindeki veya evlerdeki kombi ve peteklerin kullanım ömrünü uzatmak istiyorsanız ve Ataşehir’de ikamet ediyorsanız Ataşehir su tesisatçısı ekibimize mutlaka düzenli aralıklarla bakımlarını yaptırmanız gerekir. Bu bakımlardan en önemlisi de kuşkusuz petek temizleme işlemidir. Takdir edersiniz ki en çok üşüdüğümüz aylar kış aylarıdır. Bu aylarda da petek ve kombiler en çok ihtiyaç duyduğumuz ısınma sitemleridir. İşte ısınmak için ihtiyaç duyduğumuz bu peteklerin içerisinde temiz ve saf su bulunmaz ise ısıyı ne yazık ki eşit olarak dağıtmayacaktır ve bununla birlikte ortamı yeteri kadar ısıtamayacaktır.

Peteklerde biriken tortular, çamurlaşmış kalıntılar ve kirler ısı verimini fazlasıyla düşürmektedir. Özellikle de radyatörlerin altına çöken ve bununla birlikte suyun düzgünce hareket etmesini engelleyen kalıntılar kombiyi zorlayarak doğalgazın gereğinden fazla tüketilmesine sebebiyet vermektedir. Bu kalıntıların nasıl oluştuğunu merak ediyorsanız da kullanılan kimyasallardan ve suyun kirecinden dolayı ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Kadıköy’de ikamet edenler için Kadıköy su tesisatçısı ekibimiz bu petek kirlerinin çaresine bakacaktır, dert etmeyin.

Petek Temizleme Sayesinde Doğalgaz Faturasından Tasarruf Etmek

Bazı dönemlerde kombinizin bakıma ihtiyacı olabilir ve bakım yaptırdığınız halde doğalgaz faturalarınızın ücretlerinde bir düşüş görmeyebilirsiniz. Bunun sebebi bakımın dışında peteklerin temizlenmeye ihtiyaç duymasıdır diyebiliriz. Uzun süreler boyunca temizlenmeyen peteklerde tortular ve kirler birikeceğinden bahsetmiştik. İşte bu durumda maalesef kombi bakımı fatura ücretlendirmelerinizde düşüş görmeniz için yeterli gelmeyecektir. Periyodik olarak kombi bakımı yaptırdığınız gibi peteklerinizi de temizlettirmelisiniz.

Biriken kirler ısı çıkısını engelleyeceği için dereceyi ne kadar arttırırsanız arttırın evinizin/iş yerinizin aynı oranda ısınmadığını fark edersiniz. Bu noktada devreye giren petek temizleme derdinize derman olacaktır. Bu sayede artık derece düşük olsa dahi eviniz/iş yeriniz yeteri kadar ısınabilecektir. Elbette bu olay faturalarınıza olumlu şekilde yansıyarak sizi memnun edecektir. Her zaman önceliğimiz olan müşteri memnuniyeti faturaların düştüğünü fark eden müşterilerimiz için sağlanmış olacaktır. Ümraniye’de ikamet etmekte iseniz Ümraniye su tesisatçısı ekibimizin tüm tesisatçı ekiplerimiz gibi daima hizmetinizde olduğunu belirtmek isteriz.

Petek Temizleme Kimlere Yaptırılmalıdır?

Öncelikle petek temizleme evde kendi imkânlarınızla yapabileceğiniz bir işlem kesinlikle değildir, bunu belirtelim. Kullanılacak ekipmanların doğru seçilmesi ve tüm işlemlerin eksiksizce yerine getirilmesi ancak ekimiz gibi uzman bir tesisatçı ekibinin yapabileceği bir iştir. Eğer petek temizleme işleminin önemi öğrendikten sonra bir an önce sağlıklı ısınma sistemine kavuşmak ve doğalgaz faturasından tasarruf etmek isterseniz ekibimize ulaşabilirsiniz. Üstelik İstanbul’un birçok ilçesine hizmet verdiğimiz gibi Kadıköy su tesisatçısı ekibimizle Kadıköy’de de hizmet vermekteyiz. Kusursuzca yapılan uygulamadan sonra dereceyi değiştirmemenize rağmen evinizin veya iş yerinizin sıcaklık değerinin ne kadar arttığını kendiniz de fark edeceksiniz.